Chystal som sa napísať článok ohľadne zopár vecí, ktoré sa udiali v Novákoch (avizoval som to už v článku “ohliadnutie sa za druhým Slov.pohárom), keď mi dorazil mail. Som veľmi rád za každú reakciu, radu, nápad na zlepšenie. Tento mail mi úplne padol vhod, kedže sa dotýka aj tém, o ktorých som chcel písať. Takže ho sem púšťam v plnom znení (autora mailu som skryl,nie je ani podstatný) a postupne sa budem vyjadrovať k jednotlivým témam.

 

Ahoj Ferko a všetci priaznivci slovenských šípiek,
Aj keď nepatrím k šípkarom, ktorí „tvrdia muziku“ na turnajoch (jedine ak, tak v najnižších priemeroch J), napriek tomu som veľkým fanúšikom slovenských šípiek a šípkarov a preto mi dovoľte vyjadriť sa k niektorým veciam a skutočnostiam, ktoré som si všimol na Slovenskom pohári 2 v Novákoch. K šípkam som sa dostal vďaka synovi , ale pohltili ma úplne a aj keď ja osobne nikdy nebudem patriť k špičke, verím tomu, že tento šport má skvelú budúcnosť, či už blízku vďaka našej špičke, alebo aj pozdejšiu, vďaka talentovaným juniorom.
Veľmi pekne Vás prosím, neberte môj email ako kritiku, práve naopak, berte ho, prosím, ako návrh na zlepšenie, alebo minimálne na zamyslenie sa, ako tento šport a krásne turnaje posunúť ďalej.
Slovenský pohár 2 v Novákoch bol skutočne veľmi vydarený a klobúk dole pred organizátormi, že pri rekordnom množstve súťažiacich sa zvládol tak bravúrne, ako sa zvládol. Ferko, Maťo a ostatní – klobúk dole!!!
Dovoľte mi, prosím, podeliť sa s mojimi postrehmi v „kapitolách“ J

DRESSCODE
Napriek jasne stanoveným pravidlám, stále ma prekvapuje, že sa ešte aj teraz nájdu šípkari, ktorí prídu na zápas v „kraťasoch“, teplákoch a podobne. Nemyslím si osobne, že by oblečenie malo vplyv na výkony (pokiaľ by ste nehrali vo vetrovke J), ale… nemôžem si pomôcť, pre mňa je to aj prejav prístupu k športu. Na futbalový zápas asi nikto nenastúpi vo vibramoch a rovnako do divadla nepôjde v teplákoch. A.. je to tak trochu aj o prejave úcty k šípkam a k súperovi.

 

Odpoveď:No dresscode…Jedna z tém, o ktorej sme sa dlhšie rozprávali pred sezónou na porade v Brezne za účasti zástupcov takmer všetkých steelových klubov.

Krátke gate – bola presne aj o tom diskusia a v podstate sa jedná najmä o posledný slov.pohár, ktorý je na programe koncom júna, kedy býva už slušné teplo, takže nakoniec sme ponechali možnosť hrať aj v kraťasoch.

Tepláky – osobne s tým súhlasím a nevylučujem, že od budúcej sezóny(ak to kluby odsúhlasia) to bude zakomponované v pravidlách.

Ja osobne by som najradšej bol, keby je dress-code povinný na celý turnaj (nielen od štvrťfinále), určite by to zvýšilo šmrnc, vážnosť a  reprezentatívnosť turnajov. Na druhú stranu, myslím, že túto sezónu nastalo dosť zmien ,Maťa už nepočujete vykrikovať do mikrofónu “dobrovoľník písať na terč, turnaje prebiehajú plynule, keďže po druhej výzve je kontumácia (a už v troch prípadoch sa to udialo). A osobne si myslím,že niektoré veci aj potrebujú čas. Sme relatívne mladý šport, ktorý je u nás stále najmä záľubou a dlhé roky sa turnaje organizovali a prebiehali štýlom, akým prebiehali. Mám určitú predstavu, kam by som raz chcel dostať tento šport (a viem, že veľa z vás so mnou zdieľa názory), ale niekedy je na škodu spraviť hneď na začiatku až priveľa zmien a niektoré procesy potrebujú svoj čas. Keď aj padla otázka, či nedať  dress-code povinný od začiatku, prišli rýchle odpovede “polovica ľudí nepríde”. A my keďže máme základňu akú máme (aj keď nám pekne rastie) potrebujeme každého hráča, potrebujeme postupne nových hráčov učiť o čom šípky sú, prípadne aj tých čo dlhšie hrávajú a nevedia si predstaviť, že na turnaj prídu v dress-code, lebo celý život hrávajú v rifliach napríklad, potrebujeme nových hráčov lákať na náš šport. A to je ten proces, ktorý postupne musíme do slovenský šípok vnášať.

 

Teraz sa dostanem k veci, ktorá sa udiala v Novákoch a síce, bol nahlásený protest, že ženy nemajú dress-code (hrali už semifinále). Aj taký matadori v organizovaní turnajov ako sú Maťo so Zdenkom boli zaskočený. Myslím, že ženským dress-codom sa u nás za posledné roky nikto nezabýval. Boli turnaje, keď sa nám baby ani nepozbierali. Ale…v pravidlách to je (aj keď neni presne dané od ktorej fázy turnaja). Dokonca je presne vymedzené, čo sa za dress-code u žien považuje. Takže, aby sa predišlo podobným situaciám, doplnili sme do pravidiel, že dress-code je u žien povinný od finále, najmä vzhľadom na počet žien, ktoré sa turnajov účastnia. S dievčatami som o tom hovoril už, nemajú problém.

MARKERI – CALLERI (?)
Je mi jasné, že počítanie a písanie nepatrí k najobľúbenejším činnostiam, ale aj to sú šípky. Stretávame sa s tým aj v regionálnych ligách, že vypadnutí si zbalia „caky-paky“ a ide sa domov a postupujúcim nemá kto počítať. Ale.. chcel som sa vyjadriť k inému. Bolo by dobré, ak by si „markeri“ uvedomili, že sú aj „callermi“ – inými slovami, aby dohliadali na zápas (vrátane prešľapov) a aby mali zápas „v rukách“. Čo tým chcem povedať? Som presvedčený, že zápas by mal prebiehať tak, že hráč hodí svoje šípky, počká kým caller skóre zráta, NAHLAS HO OZNÁMI a potom hráč vyberie šípky. S čím sa však stretávame na zápasoch? Šípky sú hodené, hráč príde k terču a zároveň s vytiahnutím šípiek oznámi „markerovi“ skóre. Marker to ani nestihne skontrolovať a už hádže druhý hráč….Kým zapíše a zráta skóre prvému hráčovi, druhý už vyťahuje šípky a oznamuje svoje skóre…. Netvrdím, že je to pravidlom, ale vo veľa prípadoch je to tak…
Rovnako vidím „problém“ aj v tom, že marker nehlási nahlas skóre, len ho píše na tabuľu a hráč nemá možnosť to skontrolovať, resp. reklamovať.
Myslím si, že táto oblasť by si zaslúžila väčšiu pozornosť a jasne stanoviť, čo má robiť marker – caller a čo hráč.

 

Odpoveď: Čo sa týka toho, že hráč vypadne a neodpíše, nemám informácie, že by sa to dialo v tejto sezóne (ak sa to udialo, ste povinný to nahlásiť u rozhod.stolíka…naozaj nevieme byť pri každom terči). Udialo sa to zatiaľ tri krát (2 krát v Brezne, 1 v Novákoch) a hráčom boli anulované body za daný pohár a majú po zvyšok sezóny podmienku, čo znamená, že ak sa to u nich udeje ešte raz, tak viac sa nebudú môcť účastniť Slov.pohárov v tejto sezóne.

Prešľapy – sme u druhej témy z Novák. V štvrťfinálovom zápase, presnejšie po ňom bol nahlásený protest, keďže daný hráč zavrel rozhodujúci leg v údajnom prešľape. Samozrejme dôležitý zápas, vašne a emócie všade…a treba ihneď rozhodnúť…Ideálne rozhodnutie neexistuje, keďže jeden sa bude tak či tak cítiť poškodený. Diplomatické riešenie o ktoré som sa pokúšal nevyšlo, resp. nebola ochota. Rozhodnutie – výsledok sme nechali v platnosti. Odôvodnenie – nemal som jeden jediný reálny dôkaz o tom, že hráč naozaj bol v prešľape. Polovica hráčov (tí čo pozerali zápas) tvrdila,že mal, druhá že nemal. Osobne som z rozhovorov mal pocit, že zrejme tam bol prešľap, ale neuspel som u daného hráča, aby sa aspoň opakoval posledný  hod, keďže tvrdil, že nemal prešľap. Možno sme týmto rozhodnutím poškodili niekoho (ono to tak býva pri takýchto veciach,že jeden sa bude vždy cítiť ukrivdený), ale skúsme sa zamyslieť, čo by sa udialo smerom do budúcnosti, ak by sme uznali protest, a to podotýkam, bez jediného REÁLNEHO dôkazu. Asi by sme po zápasoch mali frontu pri rozhod.stolíku ohľadne prešľapov. Šport by mal vždy ostať športom ,každý by mal ctiť športový kódex a hrať fair-play. Ak som mal prešľap, uznám si to a dohodnem so súperom, že hod sa neráta. Veď ma nemôže tešiť takáto výhra. Ak som prehral, pogratulujem súperovi a nehľadám dôvody prehry inde ako u seba. Ale žiaľ, nie vždy to tak funguje. Možno daný hráč mal naozaj pocit a bol presvedčený, že nebol v prešlape (pritom možno bol), a druhý zas mohol zareagovať štýlom, že aj keď sa porušili pravidlá, v podstate tým prešľapom sa daný hráč sám znevýhodnil, keďže bol bližšie k terču a odhodil šípku z inej vzdialenosti ako je zvyknutý.

Riešenie do budúcnosti – budú pred každým terčom nalepené lišty (dosky) pri čiare odhodu, takže pokiaľ niekto nechce mať polámané chodidlo, prešľapy sa diať už nebudú.

Čo sa týka dotazu v maily, že markeri by mali sledovať prešľapy, nevidím to moc reálne. Jednak marker stojí pri terči a nemá správnu pozíciu či je prešľap, alebo nie ,a skúste si predstaviť ako marker myká hlavou pri tvojom hode, nahýňa sa, kontroluje…Hráči by z neho boli len na nervy.Nerálne a nikde ani vo svete toto nie je úloha markera.

Ohľadne nahlásenia hodu nahlas – tiež ťažká téma. Každý z nás je v rátaní na tom inak. Všetci vieme aj aký veľký počet hráčov nehráva steely len z tohto dôvodu. Osobne nemám zatiaľ nejaký zásadný pocit, že sú s týmto problémy. Keď je aj slabší pisár, hráči mu pomôžu, sem tam mu nahlásia, čo hodili. Máme na turnajoch aj plno začiatočníkov a netreba ich hneď strašiť tým, že musia rýchlo rátať. Čo sa týka hlasného oznamovania hodu, po pravde, nedeje sa to na žiadnych turnajoch( ani v Rumunsku na World Cupe, či BDO turnajoch), dokonca sa bojím, že by sa tým rušili ostatný hráči, keďže máme terče vedla seba. Ale som otvorený každej téme, ak bude veľa hráčov ,čo si predstavujú aby marker hlásil nahlas, neni problém od novej sezóny stanoviť povinnosti markera (o takýchto veciach budú vždy rozhodovať zástupcovia klubov na predsezónej porade). Ale zase, všetko potrebuje čas, všetko ma svoj proces, budme radi, že túto sezónu si až na tri výnimky každý plní povinnosti odpísať zápas a turnaje sa nám nenaťahujú.

FINÁLE
Trošku nadviažem na „kapitolu“ vyššie. Myslím si, že finále Slovenského pohára je už naozaj „vážna vec“ a rovnako tak by si zaslúžila aj počítanie. Je super, že sa finále premieta na veľkoplošnú obrazovku, ale naozaj mi tam chýba ten „ozajstný caller“ s miktrofónom, ktorý by hlásil skóre. Pre finále SP sa mi naozaj nehodí „marker“ SEDIACI NA STOLIČKE, ktorý ani nemá úplne dobrý pohľad na terč a všimol som si, že sa aj niekoľkokrát opýtal finalistov koľko „hodili“… Určite by bolo skvelé mať jedného callera s mikrofónom, ktorý by hlásil skóre a jedného markera, ktorý môže kľudne sedieť na stoličke a „ťukať“ do klávesnice.

 

Odpoveď: S týmto súhlasím a je to aj v pláne už na najbližšom podujatí. Keď sme pri tejto téme – oficiálne – hľadá sa CALLER !!!..Záujemcovia, hláste sa…

ALKOHOL
Toto je asi naozaj skôr okrajová kapitola, veď turnaje BDO a aj PDC v minulosti sa hrali aj s pivkoma cigaretou na pódiu J Napriek tomu mi to nedá nespomenúť aj tento fakt. Žiaľ, opakovane sa na turnajoch stretávame aj s tým, že sa nám tam pohybujú „unavení“ hráči. Nič proti tomu, kým na chodbách a aj v hale nevykrikujú J

 

Odpoveď: Žiaľ, je to vec s ktorou sa dá spraviť len jedna vec – vydať sa na “maďarskú cestu” ,čiže nulová tolerancia. Každý si môže sám odpovedať, koľko by sa nás zišlo na Slov.pohári. Možno časom by si niektorý zvykli, veď aj v Maďarsku po prvom slabučkom roku sa to hráči naučili akceptovať a dnes sa ich schádza okolo 200. Ale tam je trocha iná základňa a keď sa organizuje amatérsky turnaj (povolený alkohol), tak je účasť cez 1000 hráčov.

VULGARIZMY
Nepoznám šípkara, ktorý by si, ak sa mu niečo nepodarí, od srdca nezap***val J Robí to každý, vrátane mňa a juniorov, ale je rozdiel, či si to zamrmlem pod nos, alebo tak, že to počuje celá hala. Som asi „stará škola“, ale myslím si, že je to nedôstojné a neúctivé k športu aj všetkým ostatným. V jednom zápase dvojíc niekto pi**val opakovane na celú halu a potom ešte aj búchal po niečom a hádzal šípky o zem L Naozaj toto chceme a budeme tolerovať? Šípky sú nakoniec jeho, nech si s nimi robí, čo chce… ale to správanie sa nás týka všetkých. Navrhoval by som, aby sa aj v takýchto prípadoch zaviedli nejaké „sankcie“. Ferko určite vie, že takéto správanie by, trebárs v hádzanej, určite rozhodca riešil a možno aj disciplinárka.

 

Odpoveď: Každé takéto správanie má byť nahlásené. Je to zakotvené aj v pravidlách a týka sa to aj nadmerného “spoločenského unavenia”. Rozhodne sa takéto veci budú a aj musia riešiť. Ak niekto “prehral” boj s alkoholom a niekde sa uprace a nevyrušuje ,síce to nie je ideálne, ale povedzme. Ale ak niekto ruší hráčov, je vulgárny, agresívny, tak za to budú postihy. Ešte raz, treba také veci nahlásiť u rozhodcovského stolíka, spíše sa to, prípadne vypočujú svedkovia a disciplinárna komisia rozhodne o postihoch. Viete, na mnoho z týchto vecí nie je jednoduché nájsť ideálne riešenie. Nemáme kapacitu na to, aby sme na Slov.pohároch mali 32 vyškolených rozhodcov, ktorý celý deň budú stáť pri terčoch a riešiť a dohliadať na priebeh zápasov. To je nereálne, nielen u nás. Ak sa počas zápasu dejú podobné veci (niekto je moc “unavený”, vyrušuje…), zastavte zápas a prídte k rozh.stolíku. Určite jeden z organizátorov príde dohliadať nad zápasom. Na záver k tejto téme, bol som na dosť medzinárodných turnajoch, chodieval som aj v Nemecku, či Maďarsku na turnaje a môžem povedať, že sme na tom ešte celkom dobre. Ale určite hrubé porušovanie pravidiel, čo sa týka vyrušovania ostatných, agresivity a pod. sa bude riešiť.

JUNIORI
O tomto sme sa už aj verbálne bavili v Novákoch, tak to uvediem len v skratke. Je mi jasné, že priestorovo aj časovo  je naozaj ťažké všetko zvládnuť, ale skupinová fáza juniorského turnaja, resp. terče, kde sa hralo boli naozaj nevyhovujúce (osvetlenie a pod). Možno by bolo dobré vyhradiť dva terče juniorom. (ak by to dovolil priestor a čas, čo v Novákoch nebolo). Je to, predsa len, naša šípkarska budúcnosť a práve preto by nemali byť „odstrkovaní dozadu“ (a naozaj to nemyslím v zlom – naopak). Rovnako tak aj zvolený formát 301 MO nie je asi najšťastnejší… nakoniec, všetci z „mladých“ hrajú regionálne ligy, ale aj Mastre a SP aj so seniormi, takže formát 501 DO je ten, na ktorí sú zvyknutí a je to formát, v ktorom budú musieť hrať, ak sa budú chcieť niekam posunúť J

 

Odpoveď: Ano, vedeli sme už dopredu, že tento konkrétny pohár v Novákoch bude v stiesnenejších priestoroch, že nedokážeme rozložiť 40 terčov a k tomu nanešťastie tie terče za stejdžom neboli ideálne osvetlené. Vyhradiť iné terče pre juniorov bolo nemožné v čase keď im začínal turnaj. Rozhodne ich nechceme a ani nemôžeme odstrkovať dozadu, len v Novákoch to bolo menšie a išli sme cestou najmenšieho zla. O formáte 301 MO sme sa rozprávali a minimálne od K.O. pavúka sa bude hrávať u juniorov 501 DO už na MSR v Nových Zámkoch.

JUNIORI NÁVRH
Teraz budem trochu fantazírovať J Možno je to úplný nezmysel, ale napíšem to J Čo tak vytvoriť juniorské družstvo, ktoré by hralo ligu družstiev? Chlapci (aj baby) aj tak chodia na každý SP, takže v tom by až taký problém byť nemal. Ak by to aj dostalo „hlavičku“ ZŠO, myslím si, že aj rodičia by mali pre toto pochopenie (o deň viac na SP). Táto myšlienka ma napadla z hokejovej ligy, kde dlhé roky hrala reprezentácia „dvadsiatky“ prvú ligu. Nič síce chlapci neuhrali, ale určite získali nenahraditeľné skúsenosti z „veľkých“ zápasov J

 

Odpoveď: Veľmi dobrý nápad za mňa. Určite si to preberieme už v Nových Zámkoch s ostatnými.

 

Milí priatelia, nejak som sa rozpísal. Ospravedlňujem sa za to, ale cítil som nejakú vnútornú potrebu tieto moje postrehy napísať. Na záver Vás ešte raz veľmi pekne prosím, neberte tento list ako kritiku.. ani náhodou… Sú to len podnety a postrehy. Veľmi si vážim Vašu prácu, obetavosť, čas a všetko, čo robíte pre rozvoj tohto krásneho športu.

 

S úctou

********

 

Na záver som rád za každý podobný mail, nemám a nikdy nebudem mať problém s konštruktívnou kritikou, naopak som za to rád. Nikto z nás nie je dokonalý, kto robí, robí aj chyby a každý nápad je vítaný. Verím, že nám ide všetkým o spoločný cieľ a to je posúvanie nášho športu vpred…

 

F.Š.